Cele ogólne
Projekt BIOGAS3 stawia sobie za cel promocję zrównoważonej, małoskalowej produkcji energii odnawialnej z biogazu na bazie odpadów rolniczych oraz pochodzących z przemysłu żywności i napojów (odpady rolno-spożywcze), umożliwiającej osiągnięcie samowystarczalności energetycznej.
Cele szczegółowe (w trakcie przedsięwzięcia):
- Określenie potrzeb użytkowników końcowych i trudności związanych z wdrożeniem technologii fermentacji beztlenowej w krajach biorących udział w projekcie. Przewidziano szczegółową analizę tematu, mającą na celu jednoznaczne wskazanie konkretnych barier istniejących w każdym państwie, związanych z wprowadzeniem technologii biogazowej w przemyśle rolno-spożywczym, ze szczególnym uwzględnieniem małoskalowej produkcji energii na potrzeby własne.
- Opracowanie zrównoważonych modeli współpracy biznesowej (BCM) między grupą docelową i kluczowymi podmiotami w celu wspierania nowych inwestycji w zakresie instalacji małych biogazowni na bazie odpadów rolno-spożywczych. Zaplanowano wykorzystanie następujących narzędzi wspierających proces wdrażania powyższych modeli biznesowych:
- Aplikacja internetowa „smallBIOGAS“, umożliwiająca podstawową analizę skali przedsięwzięcia i zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do małych biogazowni przeznaczonych dla branży rolno-spożywczej.
- Podręcznik zawierający wytyczne i zalecenia dotyczące oceny celowości utylizacji odpadów w oparciu o technologię fermentacji beztlenowej na małą skalę w przemyśle rolno-spożywczym.
- Warsztaty stacjonarne dla wszystkich przedstawicieli łańcucha dostaw, stwarzające możliwość bezpośredniego kontaktu między kluczowymi podmiotami i interesariuszami.
- Opracowanie i promowanie modeli technologicznych fermentacji beztlenowej w małej skali (<100 kW), włącznie z modelowymi schematami zarządzania zapotrzebowaniem energetycznym w celu dostosowania wytwarzanej energii do zmieniających się potrzeb produkcyjnych. Dopełnienie powyższych instrumentów stanowią:
- Podręcznik omawiający zastosowanie małoskalowej produkcji biogazu w przemyśle rolno-spożywczym.
- Wizyty studyjne w wybranych instalacjach.
- Rozwój kompetencji, podnoszenie świadomości i nawiązywanie kontaktów zawodowych. W celu zmniejszenia kosztów przejazdu i zapewnienia dalszego oddziaływania projektu po jego zakończeniu, wykorzystany zostanie model kształcenia umiejętności trenerskich. Przewidziano zaangażowanie kluczowych podmiotów i interesariuszy nie tylko w przewidzianych szkoleniach, lecz także w opracowywaniu i projektowaniu ich zawartości programowej. Wezmą oni także udział w odbywających się równolegle przedsięwzięciach, umożliwiających nawiązywanie bezpośrednich kontaktów zawodowych.
- Internetowe i stacjonarne szkolenia grupy docelowej.
- Warsztaty dla grupy docelowej i kluczowych podmiotów.
- Seminaria internetowe adresowane do grupy docelowej i kluczowych podmiotów.
- Strona internetowa.
- Tworzenie sprzyjających warunków dla nowych inwestycji poprzez organizowanie bezpośrednich spotkań ze stronami planującymi instalację biogazowni na bazie fermentacji beztlenowej, włącznie z analizą zrównoważonego rozwoju, uczestnictwem w wizytach technicznych, warsztatach i szkoleniach oraz promowaniem zawierania umów między firmami docelowymi i kluczowymi interesariuszami.
Cele strategiczne (długofalowe - do 2020 roku):
- Stymulowanie inwestycji realizowanych przez europejski sektor rolno-spożywczy w zakresie produkcji odnawialnej energii na potrzeby własne w oparciu o małe biogazownie.
- Zwiększanie małoskalowej produkcji odnawialnej energii z biogazu w celu osiągnięcia samowystarczalności energetycznej.
- Ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii i odpowiedniemu gospodarowaniu odpadami.
- Wzrost rządowego wsparcia dla technologii biogazowych w oparciu o nowe regulacje prawne dotyczące samowystarczalności energetycznej z uwzględnieniem opomiarowania netto